Skip to content

1 & 3 Olive St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block65
Lot31
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class43
DescriptionSF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,670
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
14%
Improvement Value:$50,300
86%
Total Assessment$58,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,785+4.6%
2024$4,575+8.3%
2023$4,224+2.1%
2022$4,139+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft2,670DeedBook 4624, Page 21Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 4457, Page 193Recorded8/15/2018

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 4327, Page 233Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$11,011

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 4274, Page 864Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3141, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1900