Skip to content

336 Allen Ave

Salem, NJ 08079

Built 1933

Owner
---
Last Sale Price
$124,500
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block37
Lot19
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,300
27%
Improvement Value:$42,300
73%
Total Assessment$57,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,736+4.6%
2024$4,528+8.3%
2023$4,181+2.1%
2022$4,097+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$124,500
Sq Ft1,384DeedBook 4719, Page 966Recorded1/31/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 870, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1933