Skip to content

50 Fifth St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block5
Lot29
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,400
25%
Improvement Value:$19,200
75%
Total Assessment$25,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,105+4.6%
2024$2,012+8.3%
2023$1,858+2.1%
2022$1,821+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft924DeedBook 4666, Page 1880Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 1194, Page 86

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 623, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1900