Skip to content

65 Walnut St

Salem, NJ 08079

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block82
Lot32
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
20%
Improvement Value:$39,600
80%
Total Assessment$49,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,078+4.6%
2024$3,899+8.3%
2023$3,600+2.1%
2022$3,528+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft2,042DeedBook 4668, Page 422Recorded6/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$41,500

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 3830, Page 525Recorded9/24/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3613, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1860