Skip to content

34 Burgess Rd

Monroeville, NJ 08343

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block45
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityUpper Pittsgrove Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
26%
Improvement Value:$172,100
74%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,155+3.3%
2024$6,925+6.5%
2023$6,500+2.8%
2022$6,326+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980