Skip to content

3 Dana Place

Bernardsville, NJ 07924

Built 1966

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block40
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,108
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,800
40%
Improvement Value:$532,700
60%
Total Assessment$886,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,076+5.8%
2024$15,194+1.1%
2023$15,022+2.5%
2022$14,659+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

Sq Ft2,108DeedBook 7646, Page 2976Recorded10/27/2025

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,123DeedBook 6995, Page 2724Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$730,000

To:

DeedBook 6468, Page 2167

Property Sale

Sale
$580,000

To:

DeedBook 5222, Page 3471

Property Sale

Sale
$337,000

To:

DeedBook 2100, Page 808

Property Sale

Sale
$82,000

To:

DeedBook 1308, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1966