Skip to content

28 Woodland Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block73
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page54

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,843
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,400
40%
Improvement Value:$359,300
60%
Total Assessment$598,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,837+2.8%
2024$10,539+2.8%
2023$10,253+2.6%
2022$9,992+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$139,099
DeedBook 6206, Page 2095

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2089, Page 442

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 1761, Page 677

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 1598, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1927