Skip to content

20 Woodland Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1905

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Oct 27, 1998

Property Information

Block73
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page54

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,495
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,100
31%
Improvement Value:$535,900
69%
Total Assessment$776,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,066+2.8%
2024$13,687+2.8%
2023$13,310+3.2%
2022$12,902+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft2,495DeedBook 2206, Page 305

Property Sale

Sale
$259,875
DeedBook 1924, Page 143

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1729, Page 204

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1445, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1905