Skip to content

16 North Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1927

Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block19
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,400
43%
Improvement Value:$234,500
57%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+4.8%
2024$7,883+10.8%
2023$7,114+6.6%
2022$6,674+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1779, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1927