Skip to content

410 West Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1921

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block28
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,000
47%
Improvement Value:$266,400
53%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,803+1.8%
2024$10,611+19.6%
2023$8,875+5.8%
2022$8,387+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 7464, Page 587

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 7007, Page 759Recorded11/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1921