Skip to content

420 Clearview Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1934

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block71
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description15SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,803
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
48%
Improvement Value:$257,100
52%
Total Assessment$499,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$10,712-4.8%
2017$11,247-3.5%
2016$11,652+22.8%
2015$9,488+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,803DeedBook 6794, Page 2367Recorded5/26/2015

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5294, Page 2034

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1488, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1934