Skip to content

59 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1937
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2013

Property Information

Block77
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,500
59%
Improvement Value:$184,200
41%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,478+7.6%
2024$8,805-1.3%
2023$8,918+2.1%
2022$8,733-1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2020, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1937