Skip to content

737 Hawthorne Ave

Bound Brook, NJ 08805

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 1988

Property Information

Block375
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class15
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,200
52%
Improvement Value:$200,400
48%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,111+5.0%
2024$7,723+3.9%
2023$7,430+0.7%
2022$7,376-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936