Skip to content

733 Hawthorne Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1930

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 12, 2007

Property Information

Block375
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description2S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,600
49%
Improvement Value:$217,300
51%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+5.5%
2024$7,894+4.6%
2023$7,543+0.8%
2022$7,484-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,328DeedBook 6036, Page 3315

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 2035, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1930