Skip to content

186 Meadow View Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1976

Last Sale Price
$266,500
Last Sale Date
Apr 10, 1987

Property Information

Block429
Lot64
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,800
47%
Improvement Value:$341,900
53%
Total Assessment$644,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,328+5.9%
2024$11,646+5.0%
2023$11,092+0.8%
2022$11,004-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$266,500

To: Gabryszewski, Stanley Z. & Joann

Sq Ft2,412DeedBook 1631, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1976