Skip to content

856 Brown Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1968

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block624
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,821
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,100
44%
Improvement Value:$333,900
56%
Total Assessment$596,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478+10.6%
2024$10,374+9.3%
2023$9,489+8.5%
2022$8,749-4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

To: Pyatt, Robert E. & Susan C.

Sq Ft1,821DeedBook 7137, Page 3209Recorded7/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1968