Skip to content

810 Brown Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1986

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block624
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,200
50%
Improvement Value:$245,600
50%
Total Assessment$486,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,261+9.2%
2024$8,478+7.4%
2023$7,894+6.8%
2022$7,391-5.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1299, Page 296