Skip to content

880 Brown Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 2008

Last Sale Price
$1,180,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block624
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,791
Acreage2.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$383,100
28%
Improvement Value:$1,004,700
72%
Total Assessment$1,387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,004+1.1%
2024$26,708+11.4%
2023$23,984+1.1%
2022$23,723+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,180,000

To: Shoaf, Brian & Six, Michelle

Sq Ft4,791DeedBook 7329, Page 221Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$999,900
DeedBook 6412, Page 2969

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$350,100
DeedBook 5401, Page 2934