Skip to content

886 Brown Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 10, 1992

Property Information

Block624
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1S-BV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,152
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,500
44%
Improvement Value:$383,600
56%
Total Assessment$685,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,553+6.9%
2024$11,747+3.7%
2023$11,333+3.5%
2022$10,954-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To: Walborsky, Eric

Sq Ft3,152DeedBook 1875, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1964