Skip to content

4 Curtis Trail

Martinsville, NJ 08836

Built 1991

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 7, 2004

Property Information

Block802
Lot108
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,900
33%
Improvement Value:$606,700
67%
Total Assessment$905,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,366+8.0%
2024$16,072+7.9%
2023$14,901+1.0%
2022$14,757+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft2,840DeedBook 5584, Page 546

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 1829, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1991