Skip to content

6 Curtis Trail

Martinsville, NJ 08836

Built 1990

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Dec 7, 1990

Property Information

Block802
Lot109
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,200
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,200
33%
Improvement Value:$600,900
67%
Total Assessment$901,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,283+4.6%
2024$16,529+6.9%
2023$15,461+1.0%
2022$15,310+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft3,200DeedBook 1799, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1990