Skip to content

2122 Primrose Lane

Martinsville, NJ 08836

Built 1969

Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block802
Lot72
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,980
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,900
47%
Improvement Value:$386,000
53%
Total Assessment$729,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,269+9.5%
2024$12,120+4.6%
2023$11,591+0.7%
2022$11,508-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969