Skip to content

30 Newport Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1946

Last Sale Date
Jul 28, 2003

Property Information

Block160
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,554
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,600
46%
Improvement Value:$211,600
54%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,457+1.0%
2024$6,394+6.4%
2023$6,009-0.7%
2022$6,051+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 2269, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1946