Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5 Washington Ave
Princeton, NJ 08540
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2006
Property Information
Block17
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage0.43
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$9,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$9,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $171 | -6.3% |
| 2024 | $183 | -12.9% |
| 2023 | $210 | -2.3% |
| 2022 | $215 | -1.2% |
Property History
No events match the selected filters.