Skip to content

11 Washington Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$124,500
Last Sale Date
Oct 30, 2011

Property Information

Block17
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,329
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,700
70%
Improvement Value:$141,200
30%
Total Assessment$470,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+3.5%
2024$7,425+24.0%
2023$5,988+1.4%
2022$5,903-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,500

To:

Sq Ft1,329DeedBook 6463, Page 1903

Property Sale

Sale
$41,750
DeedBook 1328, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1945