Skip to content

15 Washington Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2013

Property Information

Block17
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,231
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,900
67%
Improvement Value:$169,200
33%
Total Assessment$508,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,198+2.9%
2024$7,971+20.5%
2023$6,614+1.1%
2022$6,544-1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946