Skip to content

17 Washington Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1939

Last Sale Price
$295,050
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block17
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,888
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,000
60%
Improvement Value:$215,900
40%
Total Assessment$542,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559+2.4%
2024$8,355+18.4%
2023$7,056+0.9%
2022$6,996-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,050

To:

Sq Ft1,888DeedBook 5281, Page 2221

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1375, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1939