Skip to content

47 Roberts Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1925

Last Sale Date
Dec 29, 2055

Property Information

Block237
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8104

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,413
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,400
44%
Improvement Value:$274,300
56%
Total Assessment$491,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,381-1.2%
2024$7,471+6.4%
2023$7,024+0.7%
2022$6,978+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,725
DeedBook 2171, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1925