Skip to content

24 Worlds Fair Dr

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$2,315,139
Last Sale Date
Jun 28, 1997

Property Information

Block468.11
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description1S S
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage47,000
Acreage3.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,035,000
14%
Improvement Value:$6,265,000
86%
Total Assessment$7,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$132,714+2.6%
2024$129,377+21.7%
2023$106,320-2.2%
2022$108,672+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,315,139

To:

Sq Ft47,000DeedBook 2120, Page 320

Property Sale

Sale
$43,429
DeedBook 1495, Page 314