Skip to content

26 Worlds Fair Dr

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$2,409,068
Last Sale Date
Jun 28, 1997

Property Information

Block468.11
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description1S SS
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage47,000
Acreage3.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,023,000
14%
Improvement Value:$6,277,000
86%
Total Assessment$7,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$132,714+2.6%
2024$129,377+21.7%
2023$106,320-2.2%
2022$108,672+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,409,068

To:

Sq Ft47,000DeedBook 2120, Page 313