Skip to content

494 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block514
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage---
Acreage14.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$6,084+1.2%
2004$6,014-5.5%
2003$6,361-2.0%
2002$6,489-2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 5209, Page 3235

Property Sale

Sale
$1,156,915
DeedBook 1566, Page 415