Skip to content

504 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$25,990
Last Sale Date
Nov 22, 2068

Property Information

Block514
Lot39
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,142
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,700
60%
Improvement Value:$220,900
40%
Total Assessment$551,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+19.6%
2024$7,326+6.0%
2023$6,909-2.2%
2022$7,061-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$25,990
DeedBook 1192, Page 536

Property Sale

Sale
$25,990

To:

Sq Ft1,142DeedBook 1192, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1955