Skip to content

163 Weston Rd

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block514
Lot56
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage---
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$363,200
89%
Improvement Value:$43,500
11%
Total Assessment$406,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,145+26.3%
2024$5,658+47.6%
2023$3,832-2.2%
2022$3,917-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,569,000
DeedBook 1621, Page 803