Skip to content

15 Mettlers Rd

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$24,008,300
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block514
Lot60
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningRR3
Sq Footage---
Acreage17.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$800,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,544-5.9%
2024$15,448+6012.9%
2023$253
Property History

Property Sale

Sale
$24,008,300

To:

DeedBook 7393, Page 1367