Skip to content

220 Howard AveSouth Bound Brook, NJ 08880

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block565
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9401

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,616
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,600
58%
Improvement Value:$190,300
42%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,141+7.9%
2024$6,619+5.7%
2023$6,264+5.3%
2022$5,950-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,616DeedBook 6144, Page 903

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5820, Page 3763

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5585, Page 3444

Property Sale

SaleMulti
$157,900
DeedBook 2271, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1900