Skip to content

4332 Rt 27

Princeton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2006

Property Information

Block6
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage1,392
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,400
62%
Improvement Value:$166,900
38%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+6.2%
2024$6,566+14.9%
2023$5,712-2.3%
2022$5,846-3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930