Skip to content

618 Washington Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block80
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,371
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,400
58%
Improvement Value:$152,400
42%
Total Assessment$362,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,550-1.3%
2024$7,647+8.0%
2023$7,082+2.5%
2022$6,912+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$220,000

To:

Sq Ft1,371DeedBook 7139, Page 2999Recorded8/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5464, Page 2478

Property Built

Built

Year Built: 1950