Skip to content

123 So. 8th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1935

Last Sale Date
Feb 19, 2024

Property Information

Block107
Lot62
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
61%
Improvement Value:$144,400
39%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,613-4.0%
2024$7,931+8.2%
2023$7,330+2.5%
2022$7,151+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935