Skip to content

540 Sidorske Ave

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 11, 2008

Property Information

Block233
Lot61
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
60%
Improvement Value:$172,700
40%
Total Assessment$427,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,925-1.7%
2024$9,075+2.0%
2023$8,898+3.0%
2022$8,641+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6107, Page 2413

Property Built

Built

Year Built: 1960