Skip to content

1308 St. John St.

Manville, NJ 08835

Built 1962
Other Exempt

Last Sale Price
$172,193
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block3
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,378
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,600
83%
Improvement Value:$40,000
17%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,612-5.2%
2024$4,863-36.6%
2023$7,676+1.0%
2022$7,599+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$172,193

To:

Sq Ft1,378DeedBook 7578, Page 261

Property Sale

Sale
$172,193
Sq Ft1,378DeedBook 7579, Page 1891Recorded9/27/2024

Property Built

Built

Year Built: 1962