Skip to content

1302 St. John St.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block3
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,664
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,600
49%
Improvement Value:$197,800
51%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,099-0.7%
2024$8,154+3.9%
2023$7,851+1.7%
2022$7,718+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 7470, Page 3816

Property Built

Built

Year Built: 1960