Skip to content

1312 St. John St.

Manville, NJ 08835

Built 1959

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block3
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,400
57%
Improvement Value:$142,300
43%
Total Assessment$332,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947+6.5%
2024$6,522-8.2%
2023$7,103+1.3%
2022$7,010+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

To:

DeedBook 7620, Page 3465

Property Built

Built

Year Built: 1959