Skip to content

151 No. 9th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block44
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5 SF 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
56%
Improvement Value:$182,300
44%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,624+0.0%
2024$8,623+9.2%
2023$7,895+6.1%
2022$7,441+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$220,000

From: RYGIEL, CARL W.

To: Paniagua, Luis, PANIAGUA, LUIS

Sq Ft1,456DeedBook 6871, Page 3683Recorded5/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2270, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1955