Skip to content

714 Somerville Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1956

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block205
Lot36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,500
58%
Improvement Value:$182,900
42%
Total Assessment$437,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150-3.5%
2024$9,479+1.6%
2023$9,326+2.8%
2022$9,075+0.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$222,500

From: KOWALSKI, THEODORE & JACKALINE

To: Voytko, Gerald Jr & Sollo Felecia, VOYTKO, GERALD JR & SOLLO FELECIA

Sq Ft1,586DeedBook 6691, Page 920Recorded12/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 1929, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1956