Skip to content

18 So. 5th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block80
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,400
54%
Improvement Value:$177,200
46%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,800+15.3%
2024$6,767+5.1%
2023$6,440+2.9%
2022$6,260-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook 7453, Page 1783

Property Built

Built

Year Built: 1900