Skip to content

2 So. 5th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1948

Last Sale Price
$15,500
Last Sale Date
Oct 15, 2007

Property Information

Block80
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,900
53%
Improvement Value:$193,100
47%
Total Assessment$414,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653-1.0%
2024$8,736+4.5%
2023$8,359+1.6%
2022$8,228+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6078, Page 1085

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5848, Page 1410

Property Built

Built

Year Built: 1948