Skip to content

512 Washington Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 29, 1991

Property Information

Block80
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,400
54%
Improvement Value:$175,900
46%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,090+3.9%
2024$7,784+7.7%
2023$7,227+1.3%
2022$7,136-8.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 1835, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1940