Skip to content

242 No. 7th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2007

Property Information

Block30
Lot58
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2G
Dwellings2
ZoningS-50
Sq Footage1,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
54%
Improvement Value:$196,900
46%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,948-1.4%
2024$9,078+6.3%
2023$8,543+6.2%
2022$8,046+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959