Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
170 West End Ave
Somerville, NJ 08876
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 1996
Property Information
Block137
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15
Building Details
Building Class10
Description1SCB (GETTY)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$425,300
77%
Improvement Value:$126,300
23%
Total Assessment$551,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $21,805 | +2.4% |
| 2024 | $21,303 | +3.3% |
| 2023 | $20,613 | +2.1% |
| 2022 | $20,189 | +0.7% |
Property History
No events match the selected filters.