Skip to content

90 Prospect St

Somerville, NJ 08876

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block153
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,776
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,700
39%
Improvement Value:$300,400
61%
Total Assessment$493,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,492+2.4%
2024$19,044+3.3%
2023$18,427+2.1%
2022$18,047+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,776DeedBook 7108, Page 1205Recorded4/1/2019

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 2091, Page 198

Property Sale

Sale
$273,000

To:

DeedBook 1965, Page 578

Property Sale

Sale
$344,069

To:

DeedBook 1682, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1930